Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / SkÃ¥l 6856126



*

nr 685 6126


Ingrid Atterberg

(1920-2008), Sverige


Skål, keramik, Ingrid Atterberg (1920-2008), höjd: 6


Ingrid Atterberg, svensk keramiker född 1920, död 2008.

Utrop:

300 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 mars 2011
kl 17:04:11


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/3 19:00:59 1      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Ingrid Atterberg

Ingrid Atterberg, svensk keramiker född 1920, död 2008.

Läs mer om Ingrid Atterberg
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ingrid atterberg keramik skål svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6751 Bägare
    + skål, 2 delar, silver. Höjd: 6,5-12, vikt: 200 g..//
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:41
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:13
  • 6122 GrötskÃ¥l
    + muggar, 5 delar, "Hej Tomtegubbar", Upsala-Ekeby..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:49
  • 6549 GrötskÃ¥lar
    3 st, tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-21, längd..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:40
  • 6583 Kuriosa
    3 delar, bland annat brödkorg + skål, (omkring 190..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:05
  • 6753 Matservisdelar
    37 delar Rörstrand, Ostindia, blå dekor på ljusblå..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:46




Ladda ner broschyr